0%

Berlin Fuarı

Büyük Ama Daha da Büyük Olacak

Berlin Fuarı’nın tarihçesi 1822 yılına kadar uzanıyor. Fuarın kurulu olduğu alandaki binaların tarihçesi ise 1910’lu yıllara dayanıyor. Mimar Heinrich Straumer’in tasarımlarıyla inşa edilen fuarın, ilk olarak 1914 yılında yapılması planlanan otomobil fuarına ev sahipliği yapması öngörülüyordu. Bu fuar, 1. Dünya Savaşı’ndan dolayı ertelendi ve Berlin Fuarı ilk defa 23 Eylül 1921 günü kapılarını ziyaretçilere açtı. 1935 yılında çıkan büyük bir yangında önemli ölçüde tahrip olan fuar, 1937’de mimar Richard Ermisch’in planları çerçevesinde yeniden inşa edildi. 2. Dünya Savaşı’nda tamamına yakını yıkılan Berlin Fuarı 1950li yıllarda kapsamlı şekilde restore edildi ve yer yer yeniden yapıldı. Tarihi eser koruması altına alınan şimdiki fuar binaları, yerini büyük bir ölçüde yeni yapılan CityCube Berlin’e bırakacak.

Şimdiki Berlin Fuarı’nın hemen yanında yükselen CityCube Berlin, başkentin en önemli projelerinden biri. Hali hazırda kullanılan fuar binalarının ihtiyacı karşılayamamasından dolayı inşa edilen CityCube Berlin, tam anlamıyla modern bir fuar, kongre ve etkinlik alanı şeklinde tasarlanmış. CityCube Berlin’in proje tanıtım videosunu izleyerek, belki yakında sizin de yolunuz düşecek olan Almanya’nın en modern ve en yeni fuarı hakkında bir önizlenim edinebilirsiniz.

Dünyanın en çok ciro yapan on fuarından biri olan Berlin Fuarı, her yıl 100’den fazla fuar, kongre ve benzeri etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Bunlardan en önemlileri şöyle:

  • Internationale Grüne Woche Berlin (IGW)
  • Internationale Funkausstellung (IFA)
  • Internationale Tourismus-Börse (ITB)
  • YOU (Jugendmesse)
  • InnoTrans (Messe für Verkehrstechnik und Fahrzeugsysteme)
  • Art Forum Berlin (Messe für Gegenwartskunst)
  • Fruit Logistica (Internationale Messe für Frucht- und Gemüsehandel)
  • Internationale Musikmesse (Popcom)

Berlin Fuarı’nın bir diğer özelliği de Almanya dışından katılan sergici oranındaki muazzam oran. Fuarda kurulan her üç standtan ikisi yabancı firmalara ait. Bu özelliğiyle dünyanın en çok yabancı sergici çeken fuarı olan Berlin Fuarı bünyesinde bulunan Uluslararası Kongre Merkezi ICC Berlin, alanında Avrupa’nın en büyüğü. Buna rağmen CityCube Berlin‘in inşaası tamamlandıktan sonra ICC Berlin hizmet dışı bırakılacak. Zira CityCube Berlin bünyesinde yeni kongre merkezleri inşa ediliyor.

Şehrin batısından yer alan seçkin Charlottenburg semtinde bulunan Berlin Fuarı’nın adresi şöyle: Messedamm 22, 14055 Berlin. Fuarın İngilizce kullanıcı yüzeyine sahip internet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Santral telefon numarası ise: 0049 30 30380. Fuar alanını aşağıdaki haritada da rahatça görebilirsiniz.

Berlin hakkında ön bilgi edinmek için aşağıdaki filmi izleyebilirsiniz. Dil bilmeye çok da gerek yok, bu filmi izlemek için. Almanya’nın bir numaralı ve dünyanın sayılı metropolü Berlin’de virtüel bir tur:

MMS, 22. Nisan 2016

Yorum yapabilmek için oturum açınız

Henüz yorum yapılmamış

Got something to say? Feel free, we'd love to hear your thoughts.

Leave a Comment