0%

Frankfurt Fuarı

Global Player

Dünyanın ikinci büyük fuarına evsahipliği yapan Frankfurt, yüzyıllara dayanan bir fuarcılık geçmişine sahip. 345 bini kapalı ve 96 bini açık toplam 441 bin dönüm sergi kapasitesine sahip Hannover Fuarı, 578.000 metrekarelik bir alana kurulu. Tam bir global player olan Frankfurt Fuarı Holdingi’ne bağlı 28 şirket, beş şube ve 52 kooperasyon ortağı dünyanın 150 ülkesinde faaliyet gösteriyor ve dünyanın 30 farklı şehrinde fuarlar düzenliyor. Frankfurt Fuarı, aynı Hannover Fuarı gibi bir kamu kuruluşu. Frankfurt Fuarı Holdingi’nin %60’ı Frankfurt Büyükşehir Belediyesi’ne %40’ı ise Hessen Eyaleti’ne ait.

Frankfurt, coğrafi konumu nedeniyle bin yıllardır bir ticaret merkezi olmuş. Çok eski bir fuar geleneğine sahip şehrin en tanınmış etkinliklerinden biri olan Frankfurt Fuarı örneğin ilk olarak 1485 yılında kurulmuş. Bir çırpıda Frankfurt’u Avrupa’nın matbaacılık ve kitap merkezi haline getiren Frankfurt Kitap Fuarı, günümüzde de dünyanın en önemli ve en yüksek prestij sahibi edebi etkinliği konumunda.

Şimdi fuar işletmesi, 1907 yılında Frankfurt Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmuş. Fuar alanındaki en eski bina 1909 yılında inşaa edilmiş. 2007 ile 2009 arasında kapsamlı şekilde yenilenen fuarın günümüzdeki görünümünü domine eden postmodern binaların büyük bir çoğunluğu ise 1980li yıllardan kalma.

Branşlarına göre Frankfurt Fuarı tarafından düzenlenen en büyük fuar etkinlikleri şöyle:

  • “Consumer Goods & Leisure” branşı: Ambiente, Beautyworld, Christmasworld, Creativeworld, Ecostyle, Hair and Beauty, Outdoor China, Paperworld ve die Tendence.
  • “Entertainment, Media & Creation” branşı: Die Musikmesse, Prolight+Sound, M-Days, E-Mail Expo ve die Webchance.
  • “Logistics, Mobility & Infrastructure” branşı: Automechanika, Materials Handling Middle East ve RailLog Korea.
  • “Environment” branşı: Water Expo China, Canadian Waste & Recycling ve Eco Expo Asia.
  • “Technology & Production” branşı: IFFA, Intersec, ISH, Light+Building, Texcare ve Zukunft Lebensräume.
  • “Textiles & Textile Technologies” branşı: Heimtextil, GREENshowroom, Ethical Fashion Show, Interstoff, Techtextil ve Texprocess.

Frankfurt Fuarı’ında yapılan fakat başka işletmeler tarafından organize edilen önemli fuarlar arasında ise şu fuarlar yer alıyor:

  • Frankfurt Kitap Fuarı
  • Uluslararası Otomobil Fuarı IAA
  • Achema
  • Airtec

Frankfurt Fuar’ındaki fuarların büyük bir kısmı fuarın bağlı bulunduğu holding tarafından düzenleniyor. Almanya’da başarı yakalayan fuarların bir kısmı ise, deyimi yerindeyse, ülke dışına ihrac ediliyor. Hali hazırda, Frankfurt Fuarı Holdingi tarafından organize edilen fuarların yarısına yakını Almanya dışında yapılıyor.

Şehrin batısından bulunan Bockenheim und Westend-Süd semtindeki Frankfurt Fuarı’nın adresi şöyle: Ludwig-Erhard-Anlage 1 60327 Frankfurt a.M.. Fuarın İngilizce kullanıcı yüzeyine sahip internet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Santral telefon numarası ise: 0049 69 75 750. Fuar alanını aşağıdaki haritada da rahatça görebilirsiniz.

MMS, 15. Nisan 2016

Yorum yapabilmek için oturum açınız

Henüz yorum yapılmamış

Got something to say? Feel free, we'd love to hear your thoughts.

Leave a Comment