0%

Leipzig Fuarı

Dünyanın İlk Fuarı: 850 Yaşında

Leipzig Fuarı yalnızca Almanya’nın değil, dünyanın en eski fuar alanıdır! İlk olarak 1165 yılında bir fuara evsahipliği yapan Leipzig, İkinci Dünya Savaşı’ndan önce Almanya’nın en önemli fuar kentiydi. Leipzig, eski Doğu Almanya sınırları içinde kalınca serbest piyasa ekonomisinden kopar ve eski önemini yitirir. Sosyalist olmayan ülkelerden Leipzig Fuarı’na katılım oranı yüzde yedi, sekiz civarında kalır. İki blok arasında teknoloji yarışı arttıkça, en yeni icatları öteki taraf görmesi diye bu yeniliklerin fuarlarda sergilenmesinden vazgeçilir. Leipzig Fuarı ise yeniliklerin değil, adeta batı ülkelerindeki meyve ve sebzenin tadımlık olarak sunulduğu bir alan haline gelir.

Messe leipzigBu arada eski Batı Almanya’da kalan Hannover, Frankfurt, Köln, Düsseldorf, Münih ve Berlin, Leipzig’ten boşalan fuar kenti tahtına oturmak için yarışmaya başlarlar. İki Almanya’nın birleşmesiyle yeniden önemli bir fuar kenti haline gelen Leipzig’de şimdi kullanılan fuarın inşaası 1996 yılında tamamlanır. Fuarın en gözde yapısı olan Cam Hol, mimari değerinden ötürü 2000 yılında „Outstanding Structure Award“ adlı ödüle layık görülür.

Almanya’daki diğer büyük fuarların aksine Leipzig Fuarı zarar eden bir işletme. Bu yüzden yüzü batıya dönük işletmecilik anlayışından uzaklaşmayı planlayan Leipzig Fuarı, eski Doğu Almanya’dan kalan imajından faydalanarak Moskova, Kiev, Varşova ve Prag kentlerindeki fuarlar ile birlikte hareket etmeyi işletme strajisi olarak benimsemeye başladı. Leipzig Fuarı, yine aynı şekilde eski bir Doğu Almanya kenti olan Dresden ile birlikte hareket edip ilk etapta Almanya, Polonya ve Çek Cumhuriyeti üçgenine konsantre olan bir fuar olmayı hedefliyor.

Leipzig Fuarı’nda her yıl düzenlenen ortalama 40 fuar ve 100 kadar kongre ve benzeri etkinlik yaklaşık 1,3 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Leipzig Fuarı’nın 5 holden oluşan 125 hektar kapalı ve 70 hektar üstü açık sergi alanı ile modern donanıma sahip bir kongre merkezi bulunuyor. Leipzig Fuarı’nın evsahipliği yaptığı en önemli fuarlar şunlar:

  • Leipzig Kitap Fuarı: Her yıl mart ayında düzenlenen Leipzig Kitap Fuarı, Frankfurt’taki rakibinden sonra Almanya’nın en büyük ve en önemli kitap fuarı. Leipzig Kitap Fuarı’nın kökenleri 17. Yüzyıla dayanıyor ve İkinci Dünya Savaşı’na kadar Almanca konuşulan ülkelerdeki en önemli kitap fuarı konumundaydı.
  • Auto Mobil International: Frankfurt’ta yapılan otomobil fuarı IAA’dan sonra Almanya’nın en büyük ikinci otomobil fuarı. Otomobil yan sanayii fuarı AMITEC ile dönüşümlü olarak iki yılda bir düzenleniyor. Fuar, daha çok doğu Avrupa ülkelerine hitap ediyor.
  • Games Convention Online: Daha önce Leipzig’de düzenlenen Games Convention adlı fuarın Köln Fuarı’na taşınmaya karar vermesi üzerine 2009 yılında yaşama geçirilen bir uzman fuarı. Online ve birden fazla kişiyle oynanan bilgisayar oyunlarında uzmanlaşmış bir fuar.
  • Modell-hobby-spiel: Fuarı organize edenlerin verilerine göre Almanya’daki en çok ziyaretçi çeken model ve hobi fuarı. Her yıl yapılan fuarda oyuncak endüstrisinin tüm önemli temsilcileri yer alıyor.
  • Haus-Garten-Freizeit: Her yıl düzenlenen bahçecilik, yemek ve ev dekorasyonu konulu bir fuar.
  • OT World: Ortopedi ve rehabilitasyon teknolojisi alanında dünyanın en önemli fuarı. İki yılda bir yapılıyor.

Şehrin kuzeyindeki Seehausen semtinde bulunan Leipzig Fuarı’nın adresi şöyle: Messe-Allee 1, 04356 Leipzig. Fuarın İngilizce kullanıcı yüzeyine sahip internet sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Santral telefon numarası ise: 0049 341 6788240. Fuar alanını aşağıdaki haritada da rahatça görebilirsiniz.

MMS, 22. Nisan 2016

Yorum yapabilmek için oturum açınız

Henüz yorum yapılmamış

Got something to say? Feel free, we'd love to hear your thoughts.

Leave a Comment